Zasady BiHK i BHP obowiązujące w I Pracowni Fizycznej
I. Zasady ogólne.
Zgodnie z Zarządzeniem nr 88/R/24 Rektora Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 17 września 2024 roku, studenci są zobowiązani:
- Zaliczyć obligatoryjne szkolenie BiHK na platformie e-learningowej Portal Edukacyjny UG Mestwin (https://pe.ug.edu.pl/).
- Wziąć udział w instruktażu przed rozpoczęciem zajęć , zapoznać się z przepisami i zasadami BHP obowiązującymi w dydaktycznych laboratoriach Uniwersytetu Gdańskiego. Studenci, którzy nie odbyli instruktażu, nie mogą wziąć udziału w zajęciach w I Pracowni Fizycznej.
- Przestrzegać instrukcji BHP I Pracowni Fizycznej.
- W przypadku nieobecności studentki/-a lub doktorantki/-a podczas przeprowadzania instruktażu, prowadzący zajęcia jest zobowiązany do przeprowadzenia instruktażu dla takiej osoby na pierwszych zajęciach po ustaniu przyczyny nieobecności. W takim przypadku, instruktaż może być przeprowadzony również podczas konsultacji prowadzącego zajęcia, w indywidualnie ustalonym terminie. Przeprowadzenie instruktażu potwierdza protokół sporządzany przez prowadzącego zajęcia.
- Protokół, o którym mowa w ust. 4, przechowuje się w miejscu wskazanym przez dziekana wydziału, na którym odbywają się zajęcia.
- Uczestniczyć w zajęciach w sposób zgodny z przepisami i zasadami BHP oraz przestrzegać wydawanych w tym zakresie wskazówek i poleceń osób prowadzących zajęcia.
- Zapoznać się z instrukcjami do odpowiednich doświadczeń oraz do sprzętu laboratoryjnego przed jego użyciem.
- Używać sprzętu laboratoryjnego wyłącznie pod opieką osoby prowadzącej zajęcia.
- Dbać o należyty stan techniczny urządzeń i sprzętu oraz utrzymywać porządek w salach I Pracowni Fizycznej.
- Zgłaszać prowadzącemu zajęcia zagrożenia dla zdrowia lub życia oraz zauważony wypadek.
- Przy zarządzonej ewakuacji budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki bądź pomieszczeń I Pracowni Fizycznej niezwłocznie wykonać polecenie.
W I Pracowni Fizycznej obowiązuje zakaz spożywania posiłków w pobliżu stanowisk pracy z komputerami, mikroskopami, chemikaliami i innymi czynnikami szkodliwymi dla zdrowia. Taki zakaz istnieje także we wszystkich pomieszczeniach I Pracowni Fizycznej.
II. Urządzenia elektryczne.
- Włączanie układów elektrycznych dozwolone jest tylko w obecności prowadzącego zajęcia.
- Wszelkie przełączania przewodów łączących podzespoły układów pomiarowych mogą być dokonywane po wyłączeniu aparatury z sieci.
- W razie zauważenia usterek i nieprawidłowości w działaniu urządzenia (charakterystyczny zapach przegrzanej izolacji, dym, iskrzenie, płomień) wyłączyć urządzenie spod napięcia, zgłosić usterkę prowadzącemu zajęcia i ew. za porozumieniem z prowadzącym oznakować napisem: „Uwaga, urządzenie uszkodzone”.
- Studentom nie wolno w żadnym wypadku samodzielnie naprawiać urządzeń i sprzętu.
- W przypadku pożaru wyłączyć natychmiast zasilanie elektryczne pokoju I Pracowni Fizycznej, w którym ma miejsce pożar i zawiadomić personel pracowni.
III. Substancje chemiczne.
- Wszelkie prace ze szkodliwymi odczynnikami chemicznymi (przelewanie, napełnianie komór pomiarowych, mycie itd.) należy przeprowadzać nad zlewem lub kuwetami zabezpieczającymi przed rozlaniem.
- Nie wolno wykonywać żadnych prac niewchodzących w zakres wykonywanego ćwiczenia bez wiedzy prowadzącego ćwiczenie.
- Przed użyciem substancji chemicznej dokładnie odczytać etykietkę na słoiku lub butelce.
- Substancji chemicznych nie wolno próbować językiem ani połykać ze względu na niebezpieczeństwo zatrucia.
- Należy ubierać fartuchy ochronne i rękawice przy pracy z niektórymi odczynnikami, jeśli takie zalecenie wyda osoba prowadząca zajęcia.
- O rozlaniu lub rozsypaniu substancji chemicznej należy powiadomić prowadzącego ćwiczenie.
- Charakterystyki wszystkich odczynników chemicznych używanych w I Pracowni Fizycznej są do wglądu studentów w pokoju 102.
- Użyte odczynniki chemiczne należy wylewać do odpowiednich butelek z nazwą zużytego odczynnika.
- Po użyciu pipet laboratoryjnych odłożyć je na przeznaczonym do tego miejscu.
IV. Ultrafiolet, podczerwień i promieniowanie laserowe.
- Powyżej wymienione promieniowanie jest szkodliwe dla oczu.
- Nie należy nigdy patrzeć bezpośrednio w światło laserowe. Grozi to uszkodzeniem oka.
- Przy wszystkich stanowiskach doświadczalnych I Pracowni Fizycznej z laserowymi źródłami światła znajdują się stosowne okulary ochronne dla studentów.
- W celu zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy ze sprzętem laboratoryjnym wytwarzającym promieniowanie (zwłaszcza wysokiej częstotliwości) należy kategorycznie przestrzegać poleceń prowadzącego, zasad BHP i instrukcji danego urządzenia oraz instrukcji do danego doświadczenia.